< Geri

İştahsızlığa karşı ideal yiyecekler

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Unuttuğum Bedenim" isimli kitabında iştah açıcı besinlere yer verdi.

Beslenme 13.01.2022 - 23:31
nhnakademi.com

- Kırmızı frenküzümü ve bunun suyu ideal iştah açıcılardır. 100 gr meyvede 2820 mg ile en yüksek meyve asidi içeriğine sahiptir. Meyve suyunun etkisi yemekten yarım saat önce alındığı ve etkisini gösterme fırsatı bulduğu takdirde azamidir.

- Ananasta da birçok meyve asidi bulunur, ayrıca mide asidi akışını uyaran enzimler içerir. Yemekten yarım saat önce bir dilim ananas yemek özellikle uyarıcıdır. Alternatif olarak özel mağazalardan alınan taze meyve suları önerilir.

- Dereotunun kokusu bile çoğu zaman iştahı uyarmaya yeterlidir. Bu nedenle düzenli biçide garnitür olarak kullanılmalıdır.

- Hindiba sistemini uyaran acı maddeler içerir. Küçük bir porsiyon hindiba salatası ana yemekten önce yendiğinde veya ona eşlik ettiğinde tat sinirleri üstünde mucize yaratır.

- Baharatlar doğrudan iştah merkezimizi etkilerler. Ancak önemli olan baharatların ve yemeklerin birbiri ile uyumlu olmalarıdır. Ancak izole baharat kullanımları, örneğin baharat yağları şeklinde de tercih edilmektedirler.

Şu baharatlar iştah açıcıdırlar : 

Kapari, kardamom, koriander, çörek otu, kırmızı biber ve yermantarı iştah açıcı baharatlardandır. Buna karşılık çok keskin baharatlar iştah kapatırlar.

DİĞER HABERLER