< Geri

Kondisyon Geliştirme Kuralları

"Yavaş ve durağan bir hayat insanı en fazla yıpratan hastalıklardan biri olarak kabul edilmelidir" diyen Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Hayatı Keşfet" kitabında Kondisyonunuzu geliştirmek için yapmanız gerekenleri anlattı.

Sağlıklı Yaşam 07.05.2022 - 00:04
nhnakademi.com

İşte Kondisyon Geliştirme Kuralları : 

1- Düzenli spor yapmalısınız : Haftada en az üç gün sabah çok erken ve mümkünse bir de akşam saatlerinde 30-45 dakika yürüyüş yapmalısınız. Yürüyüşte vücudumuzun ısınması ve terlemeniz önemlidir.

2- Ani ve yorucu spordan kaçınmalısınız : Vücut ısınmamışsa kas lifleri kopabilir. Vücudunuz içten içe tahrip olmuşsa, spor kalbi çok zorlayacağı için, kalp zedelenebilir. Ayrıca ani ve hızlı kan dolaşımı esnasında damar iç çeperlerinden kopabilecek yağ parçacıkları kalbe ulaşıp krize bile neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için yürüyüş temponuzu her hafta yavaş yavaş artırmanız gerekir.

3- Uygun bir spor seçmelisiniz : Yüzmek, tenis oynamak, koşu yapmak bütün vücut mekanizmasını harekete geçiren sporlardandır. Bunlardan birini, bunları hiç sevmiyorsanız veya imkanınız yoksa başka bir sporu kendinize hobi olarak seçmelisiniz.

4- Spor planlanmalıdır : Düzenli spora yeni başlayacaksanız plan şu olmalıdır : 15 dakika ısınma, 15-20 dakika ısınmış halde yoğun çalışma ve son olarak 15 dakika yavaş hareketlerle vücudu soğutma. Böylece belli organlarda aşırı biriken kanın vücuda dengeli dönüşünü sağlama. Bu plan yeni başlayanlar için altı ay uygulanmalıdır.

5- Gün içindeki hareketlerinizi kontrol etmelisiniz : Caddede yavaş yürüyorsanız, koşma gibi algılanmayacak ölçüde hızlı yürümelisiniz. Kısa yürüyüşler için vakit yaratmalısınız.

DİĞER HABERLER