< Geri

Açlık karşısında nasıl daha dayanıklı olunur?

Sağlıklı yaşamanın yollarını kitaplarında anlatan Dr. Hüseyin Nazlikul, "Duygusal Beyin: Bağırsak" kitabında açlık hissini bastırmak için 5 öneride bulundu. İşte o öneriler;

Sağlıklı Yaşam 11.05.2022 - 00:31
nhnakademi.com

Özellikle diyete başladığınız zaman, tatlı gıdalara karşı duyulan istek insanda olağanüstü bir istek uyandırır. Bu isteği bastırmak için işte size 5 öneri : 

1) Açlık hissini duyar duymaz hemen bir şeyler atıştırmaya kalkmayın ve on dakika bekleyin. Belki bu süre içerisinde ortaya çıkan o açlık arzusunun önüne geçmiş veya açlık durumunuz herhangi bir gıda almadan da azalmış olacaktır.

2) Bu durumda hemen 1 bardak su için. Mideniz dolduğunda doyma refleksi sayesinde açlık hissinizi kandırmış olacaksınız. Mide dolduğu için açlığı daha iyi tolere edebilirsiniz.

3) Yanınızda limon varsa bir dilim kesip suyunu içiniz. İçilen bir dilim limon suyu açlık hissini azaltacaktır.

4) Büyük öğünler yerine daha sık aralıklarla az gıda yiyiniz. Doyma durumu beyinde kontrol edilen bir merkez sayesinde yapılmaktadır.

5) Açlık hissinden uzak durmanın diğer bir şekli ise hareket halinde olmaktır. Sadece kalorinin sınırlanması ile olan bir diyet uzun vadede başarılı olamaz. Onun için kalorinin sınırlanmasının yanı sıra aynı zamanda egzersiz yapmak ve hareket halinde olmak bir o kadar önemlidir. Hareketlilik paralelinde verilen kilolar kalıcı olarak verilmiş kilolardır.

DİĞER HABERLER