< Geri

Demir Eksikliği 

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. yeni kitabı "Anti Enflamatuar Beslenme Rehberi - Zehirsiz Beslenme"de Demir Eksikliği hakkında bilgiler paylaştı...

Koruyucu Hekimlik 19.04.2022 - 00:48
nhnakademi.com

Demir eksikliğinin olası belirtileri

- Soluk cilt

- Saç dökülmesi

- Ağız köşelerinde çatlaklar

Etten gelen demir vücut tarafından daha iyi emildiğinden demir eksikliği veganlar ve vejetaryenler arasında daha yaygındır. Ancak vejetaryenler de demir açısından zengin beslenebilir.

Belirtileri: Demir bakımından fakir bir beslenme ancak demir depoları tükendiğinde fark edilir. Bu nedenle semptomlar çok daha sonra ortaya çıkabilir. Bunlar arasında dil yanması, yutma zorluğu, kırılgan saçlar, çatlamış ağız köşeleri ve kuru cilt vardır.

Nedenleri: Genellikle kadınlar ve vejetaryenler demir eksikliği yaşarlar. Ancak bağırsak hastalıkları da demir eksikliğine neden olabilir. Kalsiyum tabletleri veya çok fazla kahve ve siyah çay da emilimi azaltır.

Günlük demir gereksinimi: Erkekler: 10-12 mg, kadınlar: 10-15 mg, hamile kadınlar: 20 mg, emziren anneler: 30 mg. Menstrüasyon sırasında kan kaybından dolayı kadınlar menopozdan önce erkeklerden daha fazla demire ihtiyaç duyarlar.

Demir emilimi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Et ve yumurtadaki demir miktarı az olmasına rağmen emilimi demir içeren diğer besinlere göre daha yüksektir.

DİĞER HABERLER