< Geri

Yemekleri tekrar ısıtmak doğru mu?

Türk insanlarının değişmez alışkanlıklarından biri de akşamdan ya da birkaç gün öncesinden kalan yemeği ısıtarak tekrar tüketmek. Peki yemekleri yeniden ısıtmak doğru mu?

Beslenme 17.05.2022 - 00:48
nhnakademi.com

Hepimiz israf olmaması için akşamdan kalma ya da birkaç günlük yemekleri tekrar tekrar ısıtıp tüketiyoruz.

Bu durum israf olmaması açısından iyi bir durum gibi gözükse de aslında sindirim sistemimizin bozulmasına yol açabiliyor.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., on binlerce okuyucuya ulaştırdığı "Duygusal Beyin: Bağırsak" kitabında ısıtılmış yemeklerin insan sağlığına verdiği zararı açıkladı.

Yemeklerin ısıtılıp yeniden tüketilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., "Pişirildikten sonra soğuyan yemeğin yağı donar ve bakteriler bu donmuş yağın içinde kalır. Yemek tekrar ısıtıldığında ise bu bakteriler hızla ürer" diyerek ısıtılmış yemeklerle vücudumuza bakterileri aldığımızın altını çizdi.

"Isıtılmış yemeklerin uzun vadede sağlığa faturası çok ağır"

Bu tür yemeklerin sağlığa zararının oldukça fazla olduğunu belirten Hüseyin Nazlıkul, "Isıtılmış yemekleri yer yemez hemen bir etki görülmez fakat bu durum zamanla karaciğer, böbrekler, safrakesesi ve bağırsaklarımızı olumsuz etkiler" diyerek bu yemeklerin uzun vadede etkileri olduğunu söyledi.

Nazlıkul, ısıtılmış yemekleri yememek adına yemeklerin o öğünde yenilecek kadar pişirilmesi gerektiğini belirtti. Nazlıkul, "Bu şekilde hem israf olmaz hem de zararlı mikropları vücudunuza almamış ve bağırsak floramızı bozmamış oluruz" dedi.

DİĞER HABERLER