< Geri

Hidroterapi nedir? Hidroterapi hangi hastalıklara iyi gelir?

Hidroterapi tedavi olarak da yapılan ve onlarca yaraların iyileşmesini sağlayan bir tedavi türüdür. Türkiye'de oldukça yaygın olan bu tedavi bazı hastalıklara iyi geliyor.

Tamamlayıcı Tıp 20.01.2021 - 15:12
nhnakademi.com

Hidroterapiyi uygulamak için sıcak-soğuk su ya da buhar kullanılabilir. Hidroterapinin tedavi olarak kullanılması çok eskilere dayanır.

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul, "100 Yıl Yaşamak: Anti Aging Kılavuzu" isimli kitabında hidroterapi tedavi yöntemlerini açıkladı.

Hidroterapi tedavi yöntemleri nelerdir?

Hidroterapi tedavi yöntemleri arasında kompresler, oturma banyoları, duşlar, sauna, hamam, buhar banyoları ve basınçlı su uygulamaları (jakuzi) yer alıyor.

Ayrıca evde kendimiz de yapabileceğimiz sıcak- soğuk dönüşümlü banyolar hem size pürüssüz bir cilt kazandıracak hem de ciltten toksinlerinizi atmanıza yardımcı olacaktır.

Sıcak suyla duş aldığınıza dolaşım sisteminiz hızlanacak ve bağışıklık sisteminiz uyanacaktır. Soğuk suyla duş aldığınızda da yüksek ateşi düşürebilir ve iltihaplanmaların yaygınlaşmasını önler.

Evde aldığımız sıcak-soğuk dönüşümlü duşlar ise üst solunum yolları tıkanıklığını ortadan kaldırır ve aynı zamanda organ foknsiyonlarını uyararak daha fazla solunum gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

Hidroterapinin iyi geldiği hastalıklar nelerdir?

1) Sırt ağrıları

2) Kas ağrıları ve yanmaları

3) Bronşit

4) Solunum yolu problemleri

5) Romatizmasal hastalıklar

DİĞER HABERLER