< Geri

Vajinal flora bozukluğu ve vajinit

Türkiye'nin ilk ve tek tamamlayıcı tıp dergisi BARNAT'ta Vajinal flora bozukluğu ve vajinit hakkında bir araştırma makalesi yayımlandı. İşte o makale...

Tamamlayıcı Tıp 28.08.2022 - 01:11
nhnakademi.com

Vajinit, vajina iç yüzeyini döşeyen mukozanın enfl amasyonu anlamına gelir. Vücutta bulunan tüm mukozal yapılar mikroorganizmalara konaklık eder ve mukoza-mikroorganizma kompleksinin oluşturduğu ortama flora adı verilir.

Bağırsak florası, ağız florası ya da konumuz vajen florası gibi. Vajinal mukozanın enflamasyonu anlamına gelen vajinitte esas sorun vajen florasının disfonksiyonudur. 

Vajina, önde üretra ve mesane, arkada ise rektum ve anal kanal arasında uzanan yaklaşık 7-9 cm uzunluğunda fibromuskuler yapıda bir tüptür. Mukoza, muskularis ve adventisya tabakalarından oluşur. Mukozayı çok katlı yassı keratinizeolmayan epitel döşer. Bunun altında elastik lifler, damar ve lenfatik ağı içeren lamina propria ve onun altında da muskularis tabakası bulunur. En dışta bağ dokusu, damar ve lenfatiklerden zengin adventisya tabakası bulunur.

Özet
Mukozal yapılar mikroorganizmalara konaklık eder ve mukoza-mikroorganizma kompleksinin oluşturduğu ortama flora adı verilir.Vajinal floranın çeşitli sebepler ile bozulduğu durumlarda etkene göre adlandırılan vajinit tablosu ortaya çıkar. Vajinitte tedavi floranın regülasyonudur. Parasempatik inervasyonu hakim olan alt ürogenital sistemde nöralterapi vajen florasının regülasyonunu ve vajinitin tedavisini sağlar.

 

 

 

DİĞER HABERLER