< Geri

Mide ekşimesine iyi gelecek 2 çay

Midemizde zaman zaman tükettiğimiz yiyeceklerden ya da ilaçlardan kaynaklı ekşimeler meydana gelebiliyor. Peki mide ekşimesine ne iyi gelir?

Sağlıklı Yaşam 07.01.2022 - 01:35
nhnakademi.com

Midede oluşan ekşimeler uykusuzluğa bile neden olabiliyor. Mide ekşimesinin sebeplerinden biri de sigara tüketmektir.

Yediğimiz yemeklerin yanı sıra fazla çay tüketmek de mide ekşimesine yol açabilir. Mide ekşimesini geçirmek için midenizi sakinleştirecek besinler tüketmelisiniz.

Fitoterapi uzmanı olan Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., evde olan malzemelerle de mide ekşimesinin geririlebileceğini söyledi.

İşte mide ekşimesine iyi gelecek 2 çay

1) Papatya çayı

Bu bitki diyafram salgısını yatıştırmasıyla bilinen sakinleştirici bir çaydır. Papatya çayını yapmak için bir yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini bir bardk suya koyup karıştırın. 15 dakika demlendirin, süzün ve için.

Bazı bitki uzmanları demliğinizi ve bardağınızı buhar kaçmayacak şekilde kapatmanızı önerir. Buharda bulunan uçucu yağlar papatyanın aktif bileşenleridir.

2) Zencefil çayı

Zencefil bir spazm önleyicidir. Mide kaslarını rahatlatarak mide asidinin yukarı kaçmasını önler. Mide ekşimesini önlemek için yemeklerden 20 dakika önce bir bardak içebilirsiniz. 
Zencelifi hem kök hem de toz olarak kullanabilirsiniz. Fakat keskin bir tadı olduğundan midesi çok hassas olan kişilere göre uygun olmayabilir.

DİĞER HABERLER