< Geri

Gergin ve stresli olanlar dikkat! 4-7-8 yöntemiyle rahatlayabilirsiniz

Alternatif tıbbın savunucusu olarak bilinen ve tamamlayıcı tıp alanında birçok kitap yazan Amerikan doktor Andrew Weil, stresli ve gergin vücutlar için 4-7-8 yöntemini ortaya koydu.

Sağlıklı Yaşam 14.04.2022 - 01:32
nhnakademi.com

Türkiye'nin nöralterapi alanında hizmet veren sayılı doktorları arasında yer alan Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., yoğun ilgi gören "Uykunun Sihirli Gücü: ve Tehlikeli Ninni Elektrosmog" kitabında Andrew Weil'in bu teorisini paylaştı.

Amerikalı doktor Weil, 4-7-8 yöntemiyle stresli ve gergin vücutların dengeye kavuşacağını vurguladı. Peki 4-7-8 yöntemi nedir?

Bu yöntem yatağınıza yattıktan sonra 6 adımda uygulanmaktadır. İlk aşama hazırlık evresidir. Kişi ilk aşamada dilini damağına, tam dişlerinizin üzerine ve tüm egzersiz boyunca bulunduğu yerden kolayca oynatmayacak şekilde konumlandırılır.

Kişinin bu uygulamayı yaparken ikinci aşamada ağzında içindeki tüm havayı oldukça yavaş bir şekilde dışarıya verirken bir "hısss" sesi duyulmalıdır. 

İşte 4-7-8 yönteminin yapılışı:

Ağzınızı kapayı ve içinizden 4'e kadar sayarken nefesinizi burnunuzdan verin. Bir sonraki aşamada nefesinizi tutun ve içinizden 7'e kadar sayın. Derin bir nefesin ardından, 2.adımdaki "hısss" sesini çıkarttığınız egzersizi içinizden 8'e kadar sayarak tekrarlayın.

Özet olarak nefes alma sessiz bir şekilde burundan, nefes verme sesli bir şekilde ağızdan verilerek yapılıyor. Bu yöntem 3 kere tekrarlanıyor.

Peki bu yöntem nasıl çalışıyor?

4: Bu yöntemi uyguladığınızda vücudunuz daha fazla oksijen alacak ve otonom sinir sisteminiz rahatlayacaktır. Parasempatik etkinin ortaya çıkmasıyla da kendinizi daha sakinleşmiş hissedeceksiniz.

7: Sinir sisteminizi tekrar dengeleyecek ve stresinizi azaltacaktır.

8: Vücudunuz ile nefes alışınızı birbirine bağlayacak, böylece sizi rahatlamaktan alıkoyan düşüncelerinizden uzaklaşacaksınız.

DİĞER HABERLER