< Geri

Proteinin fazlalığı ciddi bir sorun

Sabah kahvaltısında tükettiğimiz yumurtadan akşam yemeğinde tükettiğimiz ete kadar birçok besinde protein bulunuyor. Peki günlük hayatımızda proteini fazla tüketmek sağlıklı mı?

Beslenme 12.01.2022 - 22:51
nhnakademi.com

Protein vücudumuzdaki organların ve hücrelerin temel yapıtaşıdır. Portein hücrelerin kendini yenilemesini sağlar. Fakat fazla tüketiminde vücudumuza yarardan çok zarar verebilir.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., çok satan "Duygusal Beyin: Bağırsak" kitabında proteinin fazla tüketiminde ortaya çıkabilecek sonuçları değerlendirdi. Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. her gıdanın ölçülü olarak tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

"Duygusal Beyin: Bağırsak" kitabında verilen bilgilere göre proteinler günlük besinimizin maximum yüzde 10-15'lik bir kısmını kapsamalı.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., proteinden zengin beslenen kişilerin damarlarında kalınlaşmanın ortaya çıktığını açıkladı. Hüseyin Nazlıkul ayrıca protein fazlalığının pek çok hastalığa da meydan hazırladığının altını çizdi.

Kitapta hayvansal proteinin fazla tüketiminde damarin iç duvarında biriktiği ve böylece damar elaksiyetinin olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Nazlıkul proteninin damar sertliği ve tansiyon hastalığı başta olmak üzere pek çok hastalığın nedeni olduğunu söyleyerek günlük miktarın üzerinde tüketilmemesi gerektiğini tavsiye etti.

DİĞER HABERLER