< Geri

Cep telefonları hangi hastalıklara yol açıyor?

Gündelik hayatımızda elimizden düşürmediğimiz hatta uyurken bile baş ucumuzda tuttuğumuz cep telefonları aslında büyük bir tehlike kaynağı.

Koruyucu Hekimlik 31.03.2022 - 00:20
nhnakademi.com

Her gün elimizden düşürmediğimiz, en iyisini ve en üst modelini almak için tonlarca para döktüğümüz telefonlar aslında bizi yavaş yavaş zehirliyor.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., "Uykunun Sihirli Gücü: ve Tehlikeli Ninni Elektrosmog" kitabında cep telefonunun insan sağlığına verdiği kısa ve uzun vadeli zararları açıkladı.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., cep telefonlarının başa yakın mesafede tutulmamasını hatta uyurken bile aynı odada cep telefonunun olmaması gerektiğini söyledi.

"İki dakikalık telefon konuşmasının bile zararı çok büyük"

Hüseyin Nazlıkul; "Mobil telefonlar ve baz istasyonlarıyla ilgili yapılmış pek çok bilimsel araştırma var. İki dakikalık telefon konuşmasının dahi kandaki zararlı protein ve toksinleri beyne girmesini engelleyen savunma mekanizmasını devre dışı bırakmaya yettiği görülmüştür" dedi.

Cep telefonlarının hem kısa hem uzun vadede pek çok olumsuz etkisinin bulunduğunu söyleyen Nazlıkul kısa vadedeki etkilerinde baş ağrısı, baş dönmesi, göz yanması ve yorgunluk gibi belirtilerin ortaya çıktığını söyledi.

Nazlıkul, uzun vadede etkileri şöyle açıkladı ve "Mobil telefonların kanser, alzheimer, parkinson ve Multiple Sclerosis (MS) hastalığı gibi sinir sistemi hastalıklarında riski artırdığını da görmekteyiz" açıklamasında bulundu.

 

DİĞER HABERLER