< Geri

Meme kanserini artıran risk faktörleri nelerdir?

Her 10 kadından birinde görülen meme kanseri kadınlarda en çok rastlanan kanser türüdür. Peki meme kanseri olma riskini artıran faktörler nelerdir?

Koruyucu Hekimlik 08.08.2022 - 23:50
nhnakademi.com

Her 10 kadından birinde görülen meme kanseri kadınlarda en çok rastlanan kanser türüdür. Peki meme kanseri olma riskini artıran faktörler nelerdir?

Meme kanseri genellikle kadınlarda görülen ve kötü huylu olan bir kanser türüdür. Her kadının bu kansere yakalanma riski vardır.

Yaş ilerledikçe meme kanseri olma riskiniz de artış göstermektedir. Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., "Unuttuğum Bedenim" isimli kitabında meme kanseri olma riskini artıran faktörleri şu şekilde sıralamıştır;

-50 yaşının üzerindeyseniz,

-Yakın akrabalarınızdan birinde meme kanseri görüldüyse (anne veya kız kardeş meme kanseri ise risk 2-3 kat artar)

-Adet görmeye 12 yaşından önce başlamış iseniz,

-Hiç gebe kalmamışsanız,

-Adet görmeniz 50 yaşından sonra da devam ediyorsa risk faktörünüz yüksek demektir.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. kitabında meme kanserinin stresle veya memeye yapılan bir darbeyle gerçekleşmeyeceğini vurgulamıştır.

Ayrıca Nazlıkul kitabında yukarıdaki özelliklerin taşınmasa bile meme kanseri olabileceğinizi vurgulamıştır. Yani yukarıdaki faktörler yalnızca risk oranını artırmaktadır.

Meme kanseri bulaşıcı bir kanser değildir yani başka bir hastadan size bulaşma imkanı yoktur. Meme kanseriyle tamamlayıcı tıp ile de daha rahat mücadele sağlanabilir.

 

 

DİĞER HABERLER