< Geri

Yaşınıza göre vitaminler kullanın!

Vitamin alımının en sağlıklı yolu besinlerdir ve vitamin alımında ilk tercihiniz besinler olmalıdır. Ancak aldığınız besinlere rağmen vitamin eksikliğiniz varsa ek vitaminlere başvurmanız gerekebilir.

Koruyucu Hekimlik 25.12.2021 - 00:29
nhnakademi.com

Vitaminler her insan için tüketilmesi gereken besinlerdir. Vitamin alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey yaşınız olmalıdır.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., vitamin alımında dikkat edilmesi gerekenleri "Hayatı Keşfet: Anti Aging Yaşam Kılavuzu" kitabında paylaştı.

İşte vitamin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

- Orta yaş beslenmesinde tek bir vitamin ya da mineralden daha fazlası gerektiği için multivitaminler en iyisidir. Seçiminizi yaparken çok sayıda ve uygun miktarda vitamin içermesine dikkat edin.

- Menopoz sonrası kadınlarda ve orta yaşlı erkeklerde kalp hastalığı riskini artırdığı için aşırı miktarda demir alımından kaçınılmalıdır. Bu grupta yer alan kişilerin 9 mg'dan daha az demir içeren multivitaminler kullanması tercih edilir.

- D vitamini almaya özen gösterin. D vitamini içeren multivitaminler özellikle kemik gelişiminde önemlidir.

- Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu ve kalp krizi risklerinden olan homosisteini azalttığı için B6 vitamini alımını ihmal etmeyin. Günde 2 mg B6 vitamini yeterli olacağından aşırı dozlardan kaçının.

- Vitamin seçiminizi doktorunuz ile birlikte yapın. Bazı vitaminler ilaçla etkileşebilir ya da var olan rahatsızlıklarınızın daha da kötüleşmesine neden olabilir.

 

DİĞER HABERLER