< Geri

Kanserde erken tanı hayat kurtarır! İşte erken tanı için öneriler

Halk arasında ölümcül olmasıyla bilinen ve gün geçtikçe daha da yayılan kanserde erken teşhis hayat kurtarıcı olabiliyor. İşte kanserde erken tanı için bazı öneriler...

Koruyucu Hekimlik 15.09.2021 - 14:58
nhnakademi.com

Modern yaşama geçilmesiyle kişilerde kanser oranının arttığı görülmüştür. Radyasyonlar, katkılı ve hazır besinler, iklim değişikliği, virüsler gibi pek çok neden kanserin oluşumunda etkili rol oynamaktadır.

Kişiler kansere karşı erken teşhis için kendini muayene etmeli ya da düzenli olarak kontrol yaptırmalıdır.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., doğru bilinen yanlışları anlattığı "Neden Yanlış Yaşıyoruz?" kitabında erken tanı için bazı önerilerde bulundu. İşte o öneriler...

Meme kanseri;

Özellikle 40 yaş ve üzerindeki kadınlar her ay kendi kendilerine meme muayenesi yapmalı, yılda bir kez doktor muayenesine gitmeli ve mamografi çektirmelidirler.

Kalınbağırsak kanseri;

50 yaşın üstündeki bireylere; gaitada gizli kan ve gaitada M2PK tümör marker testi, belirli aralıklarla da sigmoidoskopi, kolonoskopi, bağırsak filmi çekilebilir ve kapsamlı bir gaita analizi yapılabilir.

Rahim kanseri;

Cinsel olarak aktif olanlar ve 18 yaşın üzerinde olanlar, yılda bir kez PAP testi ve pelvik muayene yaptırmalıdır. Eğer ardışık üç muayene normal bulunursa kontroller daha seyrek yapılabilir.

Prostat kanseri;

50 yaş ve üzerindeki erkekler yılda bir kez de olsa doktor muayenesi ve PSA testi yani prostat spesifik antijen testi yaptırmalıdır. PSA tek başına anlam taşımaz. Bu nedenle ek olarak cPSA'ya da bakılmalı ve bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

 

DİĞER HABERLER