< Geri

Detoks üzerinde etkili olan besinler

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., detoksu keşfet kitabında detoks üzerinde etkili olan besinleri paylaştı.

Sağlıklı Yaşam 03.01.2023 - 15:29
nhnakademi.com

Bedenin detoksifikasyonu ile öncelikle hücre sağlığını kazanmak amaçlanır. Kafein, alkol, yağlar, bilinçsizce kullanılan ilaçlar ve özellikle antibiyotikler yaşamın ileri dönemlerinde kalp-damar problemleri, arthiritis denen eklem hastalıkları, aşırı kilo, diyabet gibi baş edilmesi zor olan birçok sorunlarla bizi karşı karşıya bırakabilir.

Vücudumuza zarar veren çevresel toksinler; dokularımızın, organlarımızın, hücrelerimizin ve hücre içi organellerin başlıca düşmanlarıdır. Çevremizin ve bedenimizin ürettiği toksinlere karşı detoks sistemlerimizin yetersiz kalması halinde toksin yükümüz artar, yorgunluk, güçsüzlük, bitkinlik, kendini iyi hissetmeme, aşırı uyku ya da uykusuzluk, kas ve eklemlerde gerginlik, ağrı ve güçsüzlük, sinirlilik, bunaltı hissi gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkar.

Peki detoks için hangi besinler kullanılmalıdır? Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., detoksu keşfet kitabında detoks üzerinde etkili olan besinleri paylaştı.

Detoks üzerinde etkili olan besinler ve kullanımları :

ANANAS: İhtiva ettiği bol C vitamini cilt ve sindirim detoksu sağlayan Bromelin sebebiyle önerilir.

GREYFURT: Tüm detoks kürlerinin favori meyvesidir. Yüksek oranda C vitamini ve lif içerir. Kolesterol düşürücü ilaç kullananlar (Statinler) greyfurt suyunu bu ilaçlarla aynı anda kullanmamalıdır.

KAYISI ve ŞEFTALİ: Güçlü bir antioksidan olan beta karoten içerirler. Ayrıca bir miktar da flavinoid, bitkisel lif, potasyum ve diğer mineralleri içerirler.

PORTAKAL: Çok değerli bir antioksidan ve detoks vitamini olan C vitamininden zengindir. Bol miktarda lif ve flavinoid içerir.

ELMA: Son derece yararlı bu flavinoid olan Likopen’in, kolesterol azaltıcı Pektin’in ve birçok vitaminin kaynağıdır.

SİYAH ÜZÜM: Zengin bir vitamin kaynağıdır. Çekirdeğinde çok değerli bir antioksidan olan Proantosiyanidin ihtiva eder.

KİVİ: Bir C vitamini ve mineral deposudur.

DETOKS SÜPERİ SEBZELER

LAHANA GRUBU SEBZELER: (Beyaz ve kırmızılâhana, brokoli, şalgam, hardal, kırmızıturp, pancar, Brüksel lâhanası, karnabahar) Detoks kürlerinin değişmez elemanlarıdır. Detoks sistemini güçlendiren antioksidan vitamin ve mineralleri bol miktarda ihtiva ederler. Vücudu toksinlerden temizleyici, güçlendirici ve destekleyici besin elemanlarından zengin sebzelerdir. Çiğ olarak, haşlanmış olarak veya öğütülerek sebze suyu karışımları içinde kullanılabilirler.

HAVUÇ: Çok iyi bir antioksidan olan beta karoten ve C vitamini bakımından zengindir. Çok da güçlü bir toksin temizleyicidir.

ENGİNAR: Karaciğerin çok yararlı bir destekleyicisi ve güçlü bir toksin gidericidir. Kolesterol düşürücü etkiyi de gösterir.

KEREVİZ VE YERELMASI: Güvenilir bir antioksidan ve iyi bir sindirim rahatlatıcısıdır. Sarımsak ve soğan bağışıklık sistemini güçlendirici kolesterol azaltıcı ve toksinlerden arındırıcı etki gösterirler.

DİĞER HABERLER