< Geri

"Nöralterapi" mi, Yoksa "Nöral Terapi" mi? Nöralterapi'nin doğru yazımı nasıldır?

Nöralterapi'nin hangi yazımı doğrudur?

Nöralterapi 29.12.2020 - 11:59
nhnakademi.com

Nöralterapi normal koşullarda bitişik yazılır. 

Türkiye’de ‘’Nöral Terapi’’ şeklinde ayrı ayrı yazanlar var. Bu doğru değil. 

Nöral ‘’sinir’’, terapi ‘’tedavi’’ anlamındadır. Yani Nöral Terapi, ‘’Sinirsel Tedavi’’ anlamına gelmektedir. 

Oysa nöralterapi bitişik yazıldığında hem tanı hem de tedaviyi içeren bir anlam bütünlüğüne sahiptir. Nöralterapi tanımı vejetatif sinir sistemine, tanıya, tedavisine, işlevsel bütünlüğüne, fonksiyonlarına ve faydalarına atıf yapmaktadır. 

Onun için doğru olan ‘’NÖRALTERAPİ’’dir

Nöralterapi, lokal anestetiklerin sinir sistemindeki analjezik etkisinin yanı sıra vejetatif sinir sistemi aracılığı ile antifilojistik, antialerjik, immünmodülatuar, antitümöral etkilere ve rejenerasyon açısından son derece önemli olan mikrosirkülasyonu iyileştirme özelliklerine sahip olduğu anlamını ifade eder. Nöralterapinin etki mekanizmaları çok sayıda deneyle ispatlanmış ve tıbbın kabul görmüş bilgileridir. 

Nöralterapi, vejetatif sinir sisteminin beyin kökü ve limbik sistemle ilişkisi (metabolik sendrom,) psikiyatrik hastalıklar da dahil olmak üzere karmaşık hastalık tablolarının tedavi imkanının temelini oluşturur. Nöralterapi sadece bir sinir tedavisi değildir! Nöralterapi, hastalık durumlarında da vejetatif sinir sisteminin çok basamaklı fonksiyonlarının ilişkilendirilen bağlantıları ile klasik tıpta büyük bir açığı doldurmaktadır.

IFMANT ve BNR Başkanı
Dr. Hüseyin Nazlikul

DİĞER HABERLER