< Geri

Gazlı İçeceklerin Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Gazlı içeceklerin yüksek oranda tüketilmesi toplum sağlığını tehdit ediyor!

Sağlıklı Yaşam 15.01.2022 - 23:43
nhnakademi.com

Gazlı içecekler; şişmanlık, diyabet, diş çürümesi, kemik erimesi ve kırıkları, kalp hastalığı, beslenme bozuklukları gibi sağlık sorunlarına neden olur. Gazlı içeceklere eklenen fosforik asit ise kalsiyum kaybına yol açar. 

Diyet içeceklerde kullanılan aspartam, sitrik asit ve yapay aromalar potansiyel bir nörotoksin. Kafein yüksek miktarlarda alındığında, özellikle çocuklarda böbreküstü bezinde tükenmeye ve nörolojik bozukluklara neden olabilir. Kafeinin yasak olan uyuşturuculara benzediği unutulmamalıdır. Özellikle çocuklar kafein içeren bu içeceklerin bağımlılık yapan özelliklerine karşı savunmasız durumda.

Gazlı içeceklerin yüksek oranda tüketimi ve sütün daha az içilmesi, ileri yaşlarda kemik erimesine neden olarak toplum sağlığını tehdit ediyor. Diş hekimleri ise, düzenli olarak gazlı içecek içenlerde ön dişlerin minesinin kaybolduğunu belirtiyor.

Daha sağlıklı olduğu düşünülen hazır meyve sularının üretimi de tamamen endüstriyel bir işlem. Bütün olarak sıkılıp tankın içine gittiği için maalesef kabuğundaki kimyasal böcek ilacı kalıntılarını da içmiş oluyoruz. Ayrıca hazır meyve sularının şeker içeriği de yüksektir ve dişlere en az gazlı içecekler kadar zarar verir. Eğer meyve suyu içmek istiyorsanız, kendi meyve suyunuzu kendiniz sıkın. Bunlara ilaveten az yağlı süt ve ayran gibi içecekleri bol bol tüketebilirsiniz.

DİĞER HABERLER