< Geri

Stres bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., stresin bağışıklık sistemine etkilerini açıkladı.

Sağlıklı Yaşam 24.08.2021 - 00:59
nhnakademi.com

Hayatın gerçeklerinden biri olan stres insan yaşamını ve sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Stres ile bağışıklık sistemimiz arasında doğrudan bir bağ bulunmaktadır. Peki stres bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

Stres hayatımızı her açıdan olumsuz etkileyen bir faktördür. Bağışıklık sistemimizle stres arasında bulunan doğrudan bağ da bunun bir kanıtıdır.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., stresin bağışıklık sistemine olan etkisini "100 Yıl Yaşamak Mümkün" kitabında vurguladı.

İşte stresin bağışıklık sistemine etkisi...

İmmün sistem yani halk arasında bilinen adıyla bağışıklık sistemi stresten doğrudan etkilenir ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını engeller.

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışamadığı durumlarda beden enfeksiyon ve hastalıklara karşı daha açık hale gelir. Stres daha kolay hasta olabilmenizi sağlar.

İmmün sistem, bedenin dinlenme ve uyku durumunu kontrol eden parasempatik sinir sistemi ile uyumlu şekilde çalışır. Oysa stres sempatik sinir sistemini uyararak parasempatik etkiyi baskılar.

Stres altında olduğumuzda böbreküstü bezler gittikçe daha da fazla hormon salgılar. Bu kimyasal değişikler timüsün büzülmesine neden olurken beyaz kan hücrelerinin üretimini engeller.

Yani stres insan hayatını doğrudan etkileyen bir faktördür. Sağlık ve bağışıklık sisteminin sağlığı için stresten uzak bir yaşam sürülmelidir.

DİĞER HABERLER