< Geri

Mide ekşimesine ne iyi gelir?

Midemizde zaman zaman tükettiğimiz yiyeceklerden ya da ilaçlardan kaynaklı ekşimeler meydana gelebiliyor. Peki mide ekşimesine ne iyi gelir?

Koruyucu Hekimlik 06.11.2021 - 00:18
nhnakademi.com

Midede oluşan ekşimeler uykusuzluğa bile neden olabiliyor. Mide ekşimesinin sebeplerinden biri de sigara tüketmektir.

Yediğimiz yemeklerin yanı sıra fazla çay tüketmek de mide ekşimesine yol açabilir. Mide ekşimesini geçirmek için midenizi sakinleştirecek besinler tüketmelisiniz.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., evde olan malzemelerle de mide ekşimesinin geçirilebileceğini söyledi.

İşte mide ekşimesine iyi gelecek çaylar :

1) Papatya çayı

Bu bitki diyafram salgısını yatıştırmasıyla bilinen sakinleştirici bir çaydır. Papatya çayını yapmak için bir yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini bir bardak suya koyup karıştırın. 15 dakika demlendirin, süzün ve için.

Bazı bitki uzmanları demliğinizi ve bardağınızı buhar kaçmayacak şekilde kapatmanızı önerir. Buharda bulunan uçucu yağlar papatyanın aktif bileşenleridir.

2) Zencefil çayı

Zencefil bir spazm önleyicidir. Mide kaslarını rahatlatarak mide asidinin yukarı kaçmasını önler. Mide ekşimesini önlemek için yemeklerden 20 dakika önce bir bardak içebilirsiniz.
Zencelifi hem kök hem de toz olarak kullanabilirsiniz. Fakat keskin bir tadı olduğundan midesi çok hassas olan kişilere göre uygun olmayabilir.

DİĞER HABERLER