< Geri

İleri yaşlarda görülen ağrılara dikkat!

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, ileri yaşlarda görülen ağrı türleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Sağlıklı Yaşam 26.08.2021 - 13:45
nhnakademi.com

İleri yaşlarda ağrı çok yaygındır. Yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bu ağrılar zamanla kronik ağrılara dönüşebilir. Yaşı ilerleyen kişilerde tedavi edilmeyen ağrılar günlük aktiviteleri de bozabilir. Peki, bu ağrı türleri neler? Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, ileri yaşlarda görülen ağrı türleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaşlanma sürecinin bir parçası olarak görülen eklem ağrıları ve vücut ağrıları yaşı ilerleyen kişilerde görülmektedir. Çoğu kişi bu ağrıları reddeder ya da kendi kendine tedavi etmeye çalışır. Ancak tedavi edilmeyen ağrı kronikleşebilir ve bu da yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltabilir. Özellikle eklem hasarının erken dönemlerinde ortaya çıkan ağrılar uyarıcı olmalıdır. Zira bu dönemde yapılan tedavilerden alınan yanıtlar yüz güldürücüdür.

Tedavide amaç hastaların günlük yaşam aktivitelerini daha rahat-ağrısız bir şekilde yapabilmeleridir. Bu hastalarda sıklıkla karşımıza çıkan ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeniyle yürüme ve egzersiz yapma kapasitelerinin azalması sonucunda kilo alma, ilgili eklemlerde hasarlanma ve kas güçsüzlüğüdür. Bu hastalar zamanla kronik yorgunluk ve ağrı nedeniyle uyku kalitelerinde bozulma ile karşı karşıya kalabilirler.

Yazının devamı için lütfen tıklayın

DİĞER HABERLER