< Geri

Doğru nefes almanın (Solunumun) Önemi

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Neden Yanlış Yaşıyoruz" isimli kitabında doğru nefes almanın önemine dikkat çekiyor.

Sağlıklı Yaşam 29.04.2022 - 00:06
nhnakademi.com

Nefes almak insanlar için hayatın ilk işaretidir. Her şeyden önce teneffüs olayı bedenin gaz alıp verme işidir. Yani nefes alınırken (inspiration), oksijen (O2) kana karışır, nefes verilirken (expiration) ise karbondioksit (CO2) gazı dışarı verilir. Dinlenme halinde olan bir insan dakikada 12 ila 15 defa nefes alıp verir.

Nefes alıp verme organı akciğer; yardımcı organları kaburgalar, karnı ve göğsü ayıran diyaframla kaburga arası kaslarıdır. Normal bir nefes alıp verme için bütün bu organların sağlam olması ve kusursuz olarak çalışması gerekmektedir.

Hatalı Soluyoruz

Doğru nefes alıp vererek vücudumuzu temiz ve diri tutabiliriz. Bunun için doğuştan edindiğimiz ancak hatalı beslenme yüzünden kaybettiğimiz diyaframatik soluma yeteneğimizi yeniden kazanmak gerekiyor. Karmaşık bir yapıya sahip olan vücut hücrelerimizin ve beynimizin sağlığını, canlılığını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de nefes alıp verme biçimimizdir. Önem verilmediği gibi, solunum çoğumuz tarafından hatalı olarak yapılmaktadır.

Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için son derece önemli olan doğru diyaframatik soluma yeteneğini mutlaka yeniden kazanmalıyız.

DİĞER HABERLER