< Geri

Nöralterapide kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirme

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., Nöralterapi - Başka Bir Tedavi Mümkün kitabında Nöralterapide kullanılan ilaçlar hakkında bilgiler verdi.

Nöralterapi 13.09.2021 - 14:32
nhnakademi.com

Nöralterapi terim olarak, vücudun kendi nörovejetatif sistemini kullanarak yapılan bir tedavi formunu ifade eder. Başka bir deyişle nöralterapi, çeşitli hastalıkların ve özellikle ağrının, lokal anestezikler kullanılarak, merkezi ve çevresel vejetatif sinir sistemi yoluyla tedavi edilmesidir. Bu tedavi için temelde prokain veya prokain bulunamıyorsa lidokain kullanılır. Ancak Nöralterapide ilk tercih her zaman prokain olmalıdır.

Nöralterapi bir regülasyon tedavisidir. Vücut üzerindeki belli noktalara veya alanlara lokal anesteziklerle bir uyarı gönderilir ve bu uyarıya vücut tarafından o bölgede veya o bölgeden daha üst kısımlarda (segmental veya segment üstü) bir yanıt verilir. Bu yanıt bize hem teşhis koyma, hem de tedavi etme konusunda yön verir. 

Nöralterapinin lokal etkilerinin yanı sıra, kibernetik etkileşim yoluyla sinirsel, hormonal, hücresel ve psişik düzenleme sistemleri ile genel etkilerinin bulunduğu artık bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

Prokain ve Lidokain

Nöralterapide kullanılan prokain ve lidokain çok düşük konsantrasyonda hazırlanmaktadır. Bu şekilde hücre iyileşmesi-yenilenmesi, sinirsel uyarıların ve ağrı sinyallerinin normalleştirilmesi mümkün olur ve problemli dokuya düzgün bir kan akımı sağlanır. Amaç vücudun regülasyon (düzenleme) yeteneğinin desteklenmesidir.

DİĞER HABERLER