ě Ô Romatizmal Hastal─▒klarda Tedavi
< Geri

Romatizmal Hastal─▒klarda Tedavi

Romatizmal hastal─▒─č─▒n tedavisi hastal─▒─ča ve hastaya g├Âre de─či┼čir.

N├Âralterapi 03.02.2022 - 00:12
nhnakademi.com

Romatizmal hastal─▒─č─▒n tedavisi hastal─▒─ča ve hastaya göre de─či┼čir. Her hastaya ki┼čisel bir tedavi plan─▒ yap─▒lmas─▒ gerekmektedir.

Romatizmal hastal─▒klarda da en uygun tedavinin yap─▒labilmesi için hastal─▒─ča erken ve do─čru te┼čhisin konulmas─▒ gereklidir. Romatizmal hastal─▒klara erken dönemde te┼čhis konulmas─▒ güç olabilir ve hastan─▒n bir süre konunun uzman─▒ taraf─▒ndan tetkik edilmesi ve izlenmesi gerekebilir. Romatizmal hastal─▒klar─▒ belirtileri zaman içinde de─či┼čiklik gösterebilir. ┼×ikayetin olmad─▒─č─▒ veya çok azald─▒─č─▒ dönemleri, hastal─▒─č─▒n alevlenip ┼čikayetlerin artt─▒─č─▒ dönemler izler.

Romatizmal hastal─▒klar─▒n bir bölümü çok uzun süre devam edebilir, baz─▒lar─▒n─▒n tedavisi uzun sürebilir ve zordur. Bu hastal─▒klara müzmin (kronik) hastal─▒klar denir. Bu hastalara tedavide verilen ilaçlar─▒n ve fizik tedavilerin doktor kontrolünde sürekli uygulanmas─▒ gereklidir. Yap─▒lan tedaviler hastal─▒─č─▒ tamamen yok etmese de hastal─▒─č─▒n ilerlemesini önleyerek günlük ya┼čam─▒n a─čr─▒s─▒z ve rahat olmas─▒n─▒ sa─člamay─▒ amaçlamaktad─▒r.

Eklemlerdeki yükü art─▒ran fazla kilolar─▒n verilmesi, doktor taraf─▒ndan önerilen egzersizlerin düzenli yap─▒lmas─▒ veya damar yap─▒s─▒n─▒ bozan sigara kullan─▒m─▒n─▒n b─▒rak─▒lmas─▒ baz─▒ romatizmal─▒ hastalar için çok önemlidir.

Romatizmal─▒ hastalar─▒n hastal─▒klar─▒, kulland─▒klar─▒ ilaçlar ve ilaçlar─▒n olas─▒ yan etkilerini bilmesi hasta aç─▒s─▒ndan çok önemlidir. 

K─▒k─▒rdak dokusunda meydana gelen hasar─▒n önlenmesi için son y─▒llarda nöralterapi, akupunktur, beslenme ve egzersize ba┼čta Almanya olmak üzere pek çok ülkede önem verilmeye ba┼članm─▒┼čt─▒r.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. - "Neden Yanl─▒┼č Ya┼č─▒yoruz?" Kitab─▒

D─░─×ER HABERLER