< Geri

Romatizmal Hastalıklarda Tedavi

Romatizmal hastalığın tedavisi hastalığa ve hastaya göre değişir.

Nöralterapi 03.02.2022 - 00:12
nhnakademi.com

Romatizmal hastalığın tedavisi hastalığa ve hastaya göre değişir. Her hastaya kişisel bir tedavi planı yapılması gerekmektedir.

Romatizmal hastalıklarda da en uygun tedavinin yapılabilmesi için hastalığa erken ve doğru teşhisin konulması gereklidir. Romatizmal hastalıklara erken dönemde teşhis konulması güç olabilir ve hastanın bir süre konunun uzmanı tarafından tetkik edilmesi ve izlenmesi gerekebilir. Romatizmal hastalıkları belirtileri zaman içinde değişiklik gösterebilir. Şikayetin olmadığı veya çok azaldığı dönemleri, hastalığın alevlenip şikayetlerin arttığı dönemler izler.

Romatizmal hastalıkların bir bölümü çok uzun süre devam edebilir, bazılarının tedavisi uzun sürebilir ve zordur. Bu hastalıklara müzmin (kronik) hastalıklar denir. Bu hastalara tedavide verilen ilaçların ve fizik tedavilerin doktor kontrolünde sürekli uygulanması gereklidir. Yapılan tedaviler hastalığı tamamen yok etmese de hastalığın ilerlemesini önleyerek günlük yaşamın ağrısız ve rahat olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Eklemlerdeki yükü artıran fazla kiloların verilmesi, doktor tarafından önerilen egzersizlerin düzenli yapılması veya damar yapısını bozan sigara kullanımının bırakılması bazı romatizmalı hastalar için çok önemlidir.

Romatizmalı hastaların hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve ilaçların olası yan etkilerini bilmesi hasta açısından çok önemlidir. 

Kıkırdak dokusunda meydana gelen hasarın önlenmesi için son yıllarda nöralterapi, akupunktur, beslenme ve egzersize başta Almanya olmak üzere pek çok ülkede önem verilmeye başlanmıştır.

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. - "Neden Yanlış Yaşıyoruz?" Kitabı

DİĞER HABERLER