< Geri

Gut Hastalığında Diyetin Önemi

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Unuttuğum Bedenim" isimli kitabında, Gut hastalarının nasıl beslenmeleri gerektiklerini anlattı.

Beslenme 18.06.2022 - 00:02
nhnakademi.com

Gut, bir pürin metabolizma bozukluğu hastalığıdır. Ürik asit, pürin metabolizmasının son ürünüdür.

Gut hastalarında pürin metabolizması bozuk olduğu için, bu kişiler pürinden zengin olan besin maddelerinden uzak durmak zorundadırlar.

Pürinin bulunmadığı başlıca besinler süt, yumurta, pirinç, makarna, patates, tahıl ürünleri ve yağdır.

Pürin yönünden zengin olan besinlerin başlıcaları ise şunlardır: Et, sakatat, hamsi, çaçabalığı, beyaz etli hayvanın derileri, sucuk ve benzeri besinler. Ayrıca baklagiller ve lahana da, pürin açısından çok zengin olan gıdalardandır. Bu besinlerden uzak durmak sağlığımız için son derece önemlidir. Bu nedenle öğünlerdeki besinlerin pürin yönünden fakir olmasına özen gösterilmelidir.

Gut hastalarının pürin ihtiva eden yiyecek ve içeceklerden ve özellikle alkolden kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Alkol, Gut hastalarının kesinlikle sakınmaları ve uzak durmaları gereken maddelerden biridir. Çünkü alkol karaciğer üzerinden pürinin parçalanmasını hızlandırırken, böbreklerden atılmasını sınırlar. 

Bu durum ürik asit kristallerinin vücutta birikmesine neden olur. Bu açıdan Gut hastalarının alkolden uzak durmaları sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir.

Gut hastalarının böbrek fonksiyonlarını daha aktif hale getirmek için, günde en az 3 litre su içmeleri gerekmektedir. Yüksek kalorili kola, limonata ve diğer içeceklerden ise uzak durulmalıdır. Alkolsüz birada, alkollü bira ile kıyaslandığında, aynı miktarda pürin bulunmaktadır.

Bunun için biradan da sakınılmalıdır. İçecek olarak sade su, soda, tatlandırılmamış bitkisel çaylar, sebze ve meyve çayları kullanılmalıdır. Kahve ve çayda pürin yoktur. Dolayısıyla kahve ve çayda bulunan pürin, ürik aside dönüştürülmeden atıldığı için, depolanma riski bulunmamaktadır. Bu durum kakao için de geçerlidir. 

DİĞER HABERLER