< Geri

Menopoz ve Egzersiz

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Hayatı Keşfet - Anti Aging Yaşam Kılavuzu" isimli kitabında menopoz sonrası dönemde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Sağlıklı Yaşam 16.05.2022 - 01:26
nhnakademi.com

Osteoporoz, gerçekten posmenopoz dediğimiz, menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda ve ileri yaş erkeklerde ciddi bir halk sağlığı sorununa dönüşebilecek bir sağlık problemidir. Osteoporoz ve menopoz sonrası, kemik kütlesinde ya da kemiğin dayanıklılığında bir azalma görülmesinin yanı sıra, kırık riskinin artmasına neden olmasıyla da önemli bir yaşamsal sorun olarak önümüze çıkıyor. Menopoz dönemindeki kadınlara mutlaka ilaç tedavisi gereklidir. özellikle erken menopoz söz konusuysa, birden fazla ilacın kullanılması gerekli olabilir.

Bunlar, hormon replasman tedavisi dediğimiz östrojen hormonlarının hala verilmeye devam etmesi ve kemik sağlığını destekleyen birtakım ilaçların kullanılması olabilir. Ama mutlaka düzenli kalsiyum ya da o yaş grubu kadının ihtiyacı olan 1.000-1.200 miligram kadar kalsiyumun alınması gereklidir.

Düzenli egzersiz, ilaç kullanımının yararlarını anlamlı derecede yükseltiyor. Bununla birlikte, özellikle yer çekimine karşı yaptığımız egzersizler, örneğin, ciddi bir şekilde tempolu yürüdüğümüzde, eklemlerde ve eklem çevresindeki yapılardaki çekilmeyle kemiği destekliyor. Ve kemiğin kütlesinde de anlamlı derecede bir artış ortaya çıkıyor. Egzersiz sırasında komplike hareketler yapılmamalıdır. Mutlaka haftanın üç ya da beş günü, kırk dakikaya kadar devam edebilen düzenli bir yürüme yeterlidir.

DİĞER HABERLER