< Geri

Sağlığınız için doğru minerali seçin

Sağlıklı yaşam denilince akla ilk gelen kelime minerallerdir. Mineraller sağlıkta da, hastalıkta da çok büyük öneme sahip. 

Koruyucu Hekimlik 01.06.2022 - 00:13
nhnakademi.com

İşte şikayetlerinize göre kullanılması gereken mineraller : 

1- Unutkanlık ve kansızlık : Unutkanlık ve kansızlık gibi şikayetleriniz olduğunda, bu rahatsızlığı gidermek için uzmanlara göre günde 400 mg folik asit almanız yeterli. Yaşlılık, alkol ve doğum kontrol hapları vücudun folik asit rezervlerini azaltmaktadır. Folik asit'in azalması da kanser riskini artırır ve kansızlığa yol açar. Folik asit, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, yumurta sarısı, ıspanak, portakalda bulunur.  

2- Kemik erimesi ve kalbin düzenli çalışması için : Kemik erimesini önlemek ve kalbin düzenli çalışması için yeterince kalsiyum almanız gerekiyor. Kalsiyum yaşamın her döneminde alınması gereken bir mineraldir. Adet sancılarını azaltmak, kan basıncını düzeltmek ve kolon kanseri ile mücadele etmek için kalsiyum almak şart. İleri yaşlarda kemik kırılmalarını önlemek ve kanın düzenli pıhtılaşmasını sağlamak için kalsiyum kullanmak gerekiyor. Kalsiyum eksikliği hamilelik, menapoz ve fazla kafein tüketimi nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Yetersiz kalsiyum alımı kemik erimesine ve yüksek tansiyona neden oluyor. Süt ve süt ürünleri, sardalya balığı, brokoli, ıstakoz ve portakal suyu bol miktarda kalsiyum içeriyor.

3- Baş ağrısı ve göz kararması : Baş ağrısı ve göz kararması gibi rahatsızlıklara karşı kullanmanız gereken mineral magnezyumdur. Bu mineral özellikle hücre yaşamı ve yenilenmesi üzerinde çok önemli bir işleve sahiptir. Diyet yapanlar, alkollü içki tüketenler ve yaşlılar için magnezyum dühü büyük önem taşıyor. Magnezyum yetersizliği baş ağrısına, iştahsızlığa, adale kasılmalarına, paniğe ve göz kararmasına yol açıyor. Magnezyum yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık, fıstık, muz ve kakao'da bulunuyor.

4- Konsantrasyon bozukluğu ve kronik yorgunluk : Bu durumda yeterince demir almak gerekir. Demir eksikliği, kansızlık ve depresyon gibi sorunlara yol açıyor. Demir, kırmızı et, tavuk, balık, midye, üzüm, pekmez, susam, çikolata ve kurutulmuş meyvelerde bulunuyor.

5- Saç dökülmesi ve direnç düşüklüğü : Saç dökülmesi ve enfeksiyonlara dayanıksızlıklarda doktor kontrolünde çinko almak gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için bol çinkoya ihtiyacı vardır. Çinko, karaciğer, yumurta, hindi, yoğurt, ayçekirdeği, fasulye ve brokolide bulunuyor.

6- Sivilceler ve egzama : Bu gibi şikayetleriniz varsa selenyum kullanmanız gereken mineraldir. Bu mineral hücreleri korumak için iyi bir antioksidandır. Selenyum eksikliği vücudun genel savunma mekanizmasının zayıflamasına yol açıyor. Selenyum, patates, yumurta, hindi ve tavuk göğsünde bulunuyor.

7- Yorgunluk ve titreme : Yorgunluk ve titreme gibi şikayetlerde iyot tercih edilen mineral. İyot eksikliği beyin hasarı ve zihinsel gerilemeye neden olur. İyot yetersizliği ise guatr hastalığına yol açıyor.

Kaynak : Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Hayatı Keşfet - Anti-Aging Yaşam Kılavuzu"

DİĞER HABERLER