< Geri

Yorgunluğa iyi gelecek besin ve takviyeler

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., "Unuttuğum Bedenim" kitabında yorgunlukla mücadele etmenize yardımcı olacak besin ve takviyeleri açıkladı.

Sağlıklı Yaşam 29.07.2022 - 00:02
nhnakademi.com

İşte yorgunluğa iyi gelecek besin ve takviyeler : 

NADH : Özellikle depresyon ile birlikte olan yorgunluk olgularında iyi sonuç alınan bir doğal destektir.

Coenzyme-Q10 : Uygun dozlarda hücrenin enerji üretim merkezleri olan mitokontdrilerdeki enerji üretimini arttırarak yorgunluğu azaltır.

Magnezyum : iyi planlanmış bir magnezyum destek programı son derece olumlu olabilir.

S.O.E oksijen : Haftada iki kez 15 dakikanın üzerinde solunan oksijen bedene dinçlik katar. 

Muz : Folik asit, potasyum ve B6 vitamini bakımından son derece zengin bir meyvedir.

Nar : Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Burun poliplerine faldalıdır. Kalbi kuvvetlendirir.

Ginseng : Kalp kuvvetlendirici ve yorgunluğu giderici özellikleri vardır.

Brokoli : Kansere karşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebzedir. Çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine karşı birebirdir. Mineral ve demir eksikliğini giderir, kadınlarda göğüs kanserini önler.

Buğday : Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. 

B Grubu Vitaminler : Özellikle B12 vitamininden yararlanılabilir. Bu grup vitaminler, bağışıklık sistemini destekleyen ve kan hücrelerinin üretimini artıran desteklerdir.

Domates : Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı özelliğe sahip bir sebzedir. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller.

Ginkgo Biloba : Dolaşımı düzenler - hatta kısmen beyinle ilgili sorunlar için kullanılmaktadır. Bunama ve depresyon tedavisinde destekleyici olarak verilir. Yaşa bağlı depresyon için de yaygın olarak kullanılır. Periferik dolaşım yetersizliğinde faydalıdır.

C Vitamini : Böbrek üstü bezini destekler, bağışıklığı güçlendirir, doku iyileşmesini artırır.

Kuşburnu : Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. Etkin bir kan temizleyicisidir. 

Lahana: Kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başında gelir. Bol miktarda B, C, E vitamini ve potasyum içerir. Özellikle meme ve rahim kanserine karşı etkilidir.

Meyan Kökü (Liquorice): Meyan kökü ekstrelerinin yorgunluk desteği olarak kullanımı çok eskidir. Böbrek üstü bezini destekler. Hipertansiyon sorunu olanların dikkatle kullanmaları gerekir.

Sarı kantaron (Hypericum perforatum): Sinir sistemini besleyerek kuvvetlendirmesi sayesinde, depresyonla mücadelede bütün dünyada çok yaygın olarak kullanılır.

Echinacea ve Astragalus: Uzun süreli yorgunluk sorunu olanlarda, özellikle bağışıklık sistemi sorunlarının eşlik ettiği gözlenirse bu iki bitkisel destekten yararlanılabilir.

Yoğurt: Vücudun çeşitli organlarında bulunan bakterilerden bağırsakta bulunanları, sindirim sisteminin düzenli çalışması açısından önemlidir. Bağışıklık sistemini de canlandırır. Kalsiyum oranı sütten fazla olan yoğurdun, protein oranı süte eşittir.

Soğan ve Sarımsak: Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı tehlikesini azaltırlar. Soğan, mide kanserine yakalanma riskini; sarımsak da bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. Sarımsağın mayasında bulunan maddeler hücrelerin zarar görmesini önleyerek, vücudu erken yaşlanmaya karşı korur.    

 

DİĞER HABERLER