< Geri

Modern Yaşamın Getirdiği Rahatsızlıklar

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD., "Duygusal Beyin: Bağırsak" kitabında modern yaşamın büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğini açıklayarak, modern yaşam hastalıklarını sıraladı. İşte o hastalıklar...

Koruyucu Hekimlik 26.11.2021 - 00:39
nhnakademi.com

Fazla kilo, diyabet, gut, yüksek tansiyon, ateroskleroz, kalp, kan dolaşımı, kanser hastalıkları, alerjiler, diş çürükleri, osteoporoz diye tanımladığımız kemik erimesi ve romatizma modern yaşamın getirdiği hastalıklardır.

Sindirim sistemindeki düzensizlik genellikle hastalıkların uzamasına sebep olurken, kabızlık kaçınılmaz bir sorun olarak ortaya çıkmakta ve bundan dolayı, sindirim sisteminde oluşan toksinlerin zararsızlaştırılmasını veya atılmasını bozmaktadır. Bu durum bağırsağın bağışıklık sisteminin bozulmasına ve sindirim sisteminde hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Sağlıklı çalışmayan bir bağırsak sisteminde şekerler asitleşerek zehirli alkol ve gazlar haline gelir.

Proteinlerin bağırsaktaki uzamış çürüme süreci, çözünen toksin ve kanseri tetikleyen ürünlerin ortaya çıkması gibi etkiler sindirim sürecini uzatan faktörlerdendir. Bu durum bağırsaklarda bulunan floranın değişmesine ve hastalıkların yerleşmesine neden olur.

Hastalıklar tek bir faktörün etkisiyle ortaya çıkmaz, birçok faktör bir araya geldiğinde hastalıklar varlığını hissettirmeye başlar.

DİĞER HABERLER