< Geri

Diyet ile normal bağırsak florası nasıl desteklenir?

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Duygusal Beyin: Bağırsak" isimli kitabında bağırsak florasını desteklemenin yollarını açıkladı.

Koruyucu Hekimlik 27.12.2021 - 00:24
nhnakademi.com

- Un ve şekerden fakir, sebze, meyve, et ve yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet bağırsak florasının koruyuculuğunu artırır.

- Fermantasyon ürünleri (turşu, yoğurt, peynir, sirke, tuzlama yiyecekler) bağırsak florasında bulunan probiyotikleri artırır.

- Günlük lif ihtiyacımız 25-30 gram kadardır. Bunun için sebze, meyve, kepekli ürünler ve kuru baklagiller yenmelidir. Bunlarda bulunan doğal lifler, bağırsaktaki yararlı bakterileri uyararak prebiyotik etki sağlamaktadır.

- Probiyotikten en zengin gıdalar anne sütü ve yoğurttur.

- Pastörizasyon gıdadaki probiyotikleri büyük ölçüde tahrik ettiği için günlük pastorize şişe sütleri ve onlardan yapılan yoğurtlar tercih edilmeli, uzun ömürlü kutu ürünlerden uzak durulmalı.

Ancak fermantasyon ürünleri kullanılarak bozulmuş olan bağırsak florasını düzeltmek neredeyse imkansızdır. Sağlıklı ve kısmi dengesizlik halinde yoğurt, kefir, turşu, sirke ve benzeri gıdalar bağırsak florasındaki bozulmayı biraz geciktirebilir, ancak bozulmuş bakteri florasını (disbiyoz) düzeltemez.

DİĞER HABERLER