< Geri

Kanserde erken tanı için bazı öneriler

Dr. Hüseyin Nazlikul, "Neden Yanlış Yaşıyoruz" isimli kitabında kanserin erken teşhis edilebildiği takdirde tamamen tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekerek erken tanı için önerilerde bulunuyor.

Koruyucu Hekimlik 27.12.2021 - 22:58
nhnakademi.com

Meme kanseri : 

40 yaş ve üzerindeki kadınlar her ay kendi kendilerine meme muayenesi yapmalı, yılda bir kez doktor muayenesine gitmeli ve mamografi çektirmelidirler. 20-39 yaşındaki kadınlar ise her ay kendi kendilerine meme muayenesi yapmalı ve üç yılda bir mamografi çektirmelidirler.

Kalınbağırsak kanseri : 

50 yaşın üzerindeki kişilere, gaitada gizli kan ve gaitada M2PK tümör marker testi, belirli aralıklarla sigmoidoskopi, kolonoskopi, bağırsak filmi çekilebilir ve kapsamlı bir gaita analizi yapılabilir.

Rahim kanseri : 

Cinsel olarak aktif olanlar ve 18 yaşın üzerinde olanlar, yılda bir kez PAP testi ve pelvik muayene yaptırmalıdırlar. Eğer ardışık üç muayene normal bulunursa, kontroller daha seyrek yapılabilir.

Prostat kanseri : 

50 yaş ve üzerindeki erkekler yılda bir kez doktor muayenesi ve PSA testi (prostat spesifik antijen testi) yaptırmalıdır. PSA tek başına anlam taşımaz. Bu nedenle ek olarak cPSA'ya da bakılmalı ve bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

 

DİĞER HABERLER