< Geri

Gıda İntoleransı ile Gıda Alerjisi arasındaki farklar

Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Unuttuğum Bedenim" isimli kitabında Gıda İntoleransı ile Gıda Alerjisinin karıştırılmaması gerektiğini belirtti ve ikisi arasındaki önemli farkları açıkladı.

Sağlıklı Yaşam 27.04.2022 - 00:33
nhnakademi.com

Gıda İntoleransı gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır.

Gıda alerjisi az kişide görülür ve kısa bir vakitte öldürücü etkilere kadar varan sonuçlar doğurabilir. Örneğin fındığa veya deniz mahsullerine Gıda Alerjileri olan kişiler 1 saatten az zamanda anaflaktik şoka girerek nefes bile alamaz hale gelebilirler. 

Gıda intoleransında ise yediğimiz yiyeceklerin olumsuz etkisi 3 dakika ile 72 saat arasında çıkmaya başlar. Normal beslenen bir insan, bu zaman içinde birçok yiyecek yediği için, yaşadığı sorunun gıdadan olduğunu bile bilse hangi gıdadan olduğunu tespit etmesi çok zordur.

Örneğin sabah çikolata yemiş ve sonra geceye kadar 2 öğün yemek yemiş biri, gece yatmadan ortaya çıkacak bir bağırsak sorununu sabah yemiş olduğu çikolatanın içindeki süte bağlayamaz. Gıda intoleransınızın olması, belirli gıda bileşenlerine karşı vücudunuzda ters bir reaksiyon oluşacağı anlamına gelir. Bu durum, bağışıklık sistemi ile ilintili değildir. Bu bağlamda gıda alerjisinden çok farklıdır.

DİĞER HABERLER