< Geri

Mantar hastalıklarının semptomları

Mantarlar her insanda başka rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu nedenle mantarların yol açtığı rahatsızlıklarda tanı kolay değildir.

Sağlıklı Yaşam 21.11.2021 - 23:22
nhnakademi.com

Mantar hastalıklarının semptomları : 

1- Maya mantarları şeker ve karbonhidratlarla beslenir ve bu besinlerde ürettiği zehirli gazlar şişkinlik yapar.

2- Karındaki gaz diyaframı yukarı doğru kaldırır. Sıkışan akciğerler nedeniyle nefes darlığı ve sıkışan kalp nedeniyle de kalp rahatsızlıkları görülür.

3- Dişeti ve dilde beyaz tabakalar oluşur, fırçalama ve yıkamayla geçse de yeniden tekrar eder.

4- Deride kaşıntıya sebep olur.

5- Bağırsak mantarlarının aşırı şeker tüketmesi nedeniyle kişinin kanında şeker yetersizliği görülür. Vücudun şeker ihtiyacı giderilemediğinden kişi sürekli şekerli maddeler yer.

6- Bağırsaklardaki mantarlar faydalı bakterileri yavaş yavaş yok ederek onların yerini alır. Bu nedenle kişide kabızlık, ishal vb. rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu mantarlar sonra idrar yollarına geçer.

7- Kişi alkol içmediği halde ağzı alkol kokuyorsa bu durum bağırsak mantarlarının sebep olduğu alkol üretiminden dolayıdır.

8- Kronik mesane ve vajina iltihaplanmasına sebep olurlar. Antibiyotikler bakterileri öldürürken mantarların yayılmasına neden olur. Böylece daha tehlikeli ve daha sık iltihaplanmalar görülür. 

9- Mantarların salgıladığı mikotoksinler eklem ve kaslarda yoğun ağrılara sebep olur. Bu ağrıların romatizmadan mı, mikotoksinlerden mi olduğu anlaşılamaz.

10- Vücut sürekli mantarlar ve zehirleriyle (mikotoksinler) uğraşmaktan kendini yenileyemez ve kişi genellikle yorgun olur ve konsantre olamaz.

11- Kişide enerji yetersizliği olduğundan, bu da cinsel isteksizliğe sebep olur. Ayrıca mantarların salgıladığı mikotoksinler hormon benzeri etkiye sahip olduğundan kadınlarda kısırlığa bile sebep olabilir.

 

DİĞER HABERLER