< Geri

Omega 3 ve Omega 6 faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Duygusal Beyin: Bağırsak" isimli kitabında Omega 3 ve Omega 6'nın hangi besinlerde bulunduğunu ve hangi hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğunu açıkladı.

Beslenme 01.04.2022 - 00:31
nhnakademi.com

Balıkta bulunan yağ asitleri olan Omega 3 ve Omega 6 kalp-damar hastalıklarına karşı bizi korur; depresyon, kanser, yüksek tansiyon ve kolesterole karşı da olumlu etki yapar. Haftada 2-3 kez balık tüketmek son derece faydalıdır.

Alaska ve Grönland gibi yerlerde havanın çok soğuk olduğu, kar ve buzlar arasında bir yaşam sürüldüğü ve güneş ışınlarına hasret kalındığı doğrudur. Bu tür iklimler kalbe çok iyi gelir. Çünkü bu bölgedeki beslenme kültüründe deniz ürünleri ağırlıklıdır. Balıkta bulunan yağ asitleri Omega 3 ve Omega 6 sadece kalp damar hastalıklarına değil, depresyon, kanser, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, böbrek hastalıkları, kemik hastalıkları ve yüksek kolesterol gibi birçok hastalığa da olumlu etki eder.

Omega 3 yönünden zengin balıkların başında ise uskumru, sardalya, hamsi ve somon gelir. Omega 6'yı balığın yanı sıra, başta mısır özü yağı olmak üzere, ayçiçek yağı, soya yağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlarda da bulabilmek mümkündür.

DİĞER HABERLER