< Geri

İshale karşı etkili önemli biyolojik maddeler

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Neden Yanlış Yaşıyoruz" kitabında ishale karış etkili biyolojik maddeleri açıkladı.

Sağlıklı Yaşam 17.06.2022 - 00:02
nhnakademi.com

A vitamini ve karotenoidler : İshal kural olarak bir bağırsak mukozası problemidir. A vitamini insan vücudundaki tüm mukozal yüzeylerin koruyucusudur, ayrıca öncüsü olan karotenoidlerle birlikte antibiyotik ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır. Karotenoidler öncelikle havuç, mango, balkabağı, kayısı ve kavunda bulunur.

Pektinler : Marmelat ve konserve endüstrisinde sertleştirici olarak kullanılırlar. İnsanın sindirim sisteminde de benzer etkiyi gösterirler. Bağırsak içeriğinden suyu çekerek dışkıya ihtiyacı olan kıvamı verirler. Pektinler öncelikle elma ve patates kabuğunda, yabanmersini, domates ve havuçta bulunur.

Meyve asitleri : Birçok meyve türünün asidi bağırsaktaki çürüme mikroorganizmalarını ortadan kaldırır. Özellikle elma ve şeftali bunun için çok uygundur.

Sepici maddeler : Bu maddeler bağırsak duvarında enflamasyonu önlerler, hemen hemen bütün bitki türlerinde bulunur; ilk olarak sayılacak olanlar elma, ayva, iğde, böğürtlen ve yabanmersini yaprakları ve meyvesidir.

Laktik asit içeren yiyecekler : Laktik asit bakterilerinin ve fermente yiyeceklerin ishali önleyici etkisi birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Laktik asit içeren yiyeceklerden özellikle etkili olanlar lahana, mayalanmış kırmızı şalgam suyu ve yoğurttur.

DİĞER HABERLER