< Geri

Vejetaryenliğin türleri nelerdir?

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Hayatı Keşfet Anti Aging Yaşam Kılavuzu" kitabında vejetaryenliğin türlerini açıkladı. İşte vejetaryenlik türleri...

Beslenme 07.12.2021 - 00:42
nhnakademi.com

Vejetaryenler genel olarak üçe ayrılır : 

1) Lakto-Ovo vejetaryenler :
Hiçbir hayvan etini yemezler, ancak yumurta ve süt ürünlerini tüketirler. Kuzey Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, vejetaryenlerin % 90-95'i bu gruba girmektedir. (Lakto : süt, ovo : yumurta anlamındadır.)

2) Lakto vejetaryenler : 
Hayvan etini yemedikleri gibi, potansiyel bir hayata son veriyor olma kaygısıyla yumurta tüketmekten de kaçınırlar. Süt ve süt ürünlerine yasak yoktur.

3) Veganlar :
Katı vejetaryen olarak da nitelenen bu grup, hayvanlardan elde edilen tüm gıda ve ürünleri kullanmayı reddederler. Buna süt, yumurta, bal ve jelatin gibi gıdalar da dahildir. Veganlar genellikle deri, yün, ipek gibi hayvansal ürünleri de kullanmazlar. Bu kişiler, insanların kendi zevk veya ihtiyaçları için hayvanların kullanılması fikrine karşıdırlar.

Bu üç ana grubun dışında, ovo-vejetaryen (süt tüketmeyip, yumurta yiyen), pesketaryen (hayvan eti olarak sadece balık tüketen) veya semi-vejetaryen (kırmızı et değil de beyazı tüketen) gibi değişik gruplardan kişiler de bulunabilmektedir.

DİĞER HABERLER