< Geri

Ateşin nedenleri ve ateşe karşı etkili biyolojik maddeler

Ateş, kendi başına bir hastalık değil, bir belirtidir diyen Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Unuttuğum Bedenim" isimli kitabında ateşin nedenlerini ve ateşe karşı etkili biyolojik maddeleri açıkladı.

Koruyucu Hekimlik 16.04.2022 - 01:23
nhnakademi.com

Ateş, kendi başına bir hastalık değil, bir belirtidir. Savunma mekanizması olarak vücudun enfeksiyonlarla başa çıkmasına hizmet eder. Bu nedenle ateş çok yükselmediği takdirde tüm imkanlarla savaşılması gerekmez; hedef daha ziyade ateşin nedenleri ile -genellikle vücuda giren mikroorganizmalar- savaşmak ve sonunda onları ortadan kaldırmaktır. Burada mümkün olduğunca antibiyotik etkili maddelerden geniş bir yelpazeyi kapsayan bir beslenme gereklidir.

Ateşe karşı etkili biyolojik maddeler

- C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve böylelikle vücudu, içeri giren yabancı maddelerle savaşında destekler. Öncelikle turunçgillerde, kırmızı biber, domates ve maydanozda bulunur.

- E vitamini de bağışıklık sistemini uyarır. Vitamin öncelikle bitkisel yağlarda, tam tahıllı ürünlerde, balkabağı, kuşkonmaz, yeşil lahana ve avokadoda bulunur, ancak sıcakta ve gün ışığında büyük ölçüde parçalanır.

- Fenolik asitler : Bu maddeler öncelikle virüs ve bakterilerin büyümesini durdururlar. Özellikle yaban mersininin fenolik asitleri çok etkilidir.

- Kahve asidi : Daha altmışlı yıllarda kahve asidinin antibiyotik ve ateş düşürücü etkisi olduğu tahmin ediliyordu. Ancak maalesef araştırmalar bu alanda yoğunlaştırılmadı. Günümüzde kahve asidinin, ferula asidi ve karotinoidlerle birlikte gerçekten de kuvvetli antibiyotik ve ateş düşürücü etkisi olduğu biliniyor. Doğada bu etken madde kombinasyonu ağırlıklı olarak havuçta bulunur.

DİĞER HABERLER