< Geri

Kandida'da yenmemesi gerekenler

Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD. "Unuttuğum Bedenim" kitabında Kandida hastalarının yememesi gereken besinleri açıkladı.

Sağlıklı Yaşam 22.11.2022 - 12:49
nhnakademi.com

Kişisel yiyecek duyarlılıkları uzmanlarca belirlenene kadar, kişi şeker, beyaz ekmek ve makarna gibi rafine karbonhidratlar, alkol ve hatta baldan kaçınmalıdır. Bu sıkı rejim bir süre yapılacaktır -sonsuza kadar değil-. Vücuda iyileşmesi için bir şans vermek amacıyla yapılmalıdır. Sirke, soya sosu ve miso gibi fermente yiyeceklerden, birkaç istisna hariç, çoğu Kandida hastası kaçınmalıdır.

En az üç ay boyunca mayalı yiyeceklerden kaçının.

Kandida, fırıncının mayasından ya da bira mayasından farklı olsa da, vücutta mayanın kontrolden çıktığı bir durumda, herhangi bir mayanın bağışıklık sistemine zarar vermesi mümkündür. Vücut mayaya karşı antikorlar üretmeye başlar ve Kandida'nın kuzenleri olan ekmek ve bira mayası dengeyi bozabilir.

Diyetinizi üç dört haftalığına değiştirmek ve sonra bırakıp tekrar başlamak pek ilerleme sağlamaz. 

Süt ürünleri 

Maya içeren yoğurt, peynir ya da kefire daha fazla alerjik reaksiyon göstereceğinizi bilin. Bu ürünler bağışıklık sistemine daha az zarar veren yiyecekler yemeyi öğrenmek, onun güçlenmesini ve gelişmesini sağlayacaktır.

Fungi (Mantar)

Fıstık ya da mantar gibi fungus içeren yiyeceklerden kaçınmak akıllıcadır. Mantar bir çeşit fungustur ve hassas bir bağışıklık sistemini kolayca rahatsız eder; özellikle de başka bir fungusa karşı antikorlar üretmekte olan bir bağışıklık sistemini. Bütün fermente ya da fungal yiyecekleri -mayalar, şekerler ve alkol- tamamen bırakmak en kolayıdır.

 

DİĞER HABERLER