< Geri

Prostat kanseri oluşumunun nedenleri

Dr, Hüseyin Nazlıkul, "Unuttuğum Bedenim" isimli kitabında Prostat kanserine neden olabilecek faktörleri açıkladı.

Sağlıklı Yaşam 24.04.2023 - 19:31
nhnakademi.com

Prostat kanseri, prostat hücrelerinin kötü huylu değişimi ve büyümeleri sonucu oluşur. Bu büyüme hormonlara bağlıdır ve yüksek testosteron düzeyi ve vücudun ürettiği östrojenler tarafından kolaylaştırılır. Hastalanma riski ilerleyen yaşla birlikte artar.

Bunların dışında genetik faktörler de etken olarak bilinir. Burada yalnızca ailede prostat kanserinin varlığı değil, ailede meme kanserinin varlığı da riski arttırır.

Ağır metal ve pestisid maruziyeti gibi çevresel faktörler, sigara tüketimi, hareketsizlik ve stres gibi sağlıksız yaşam biçimi de bunda rol oynar.

Ancak en önemli etken faktör beslenme biçimidir. Artmış yağ tüketiminin yanı sıra, posalı maddeler, vitaminler, mineraller ve ikincil bitkisel maddelerin yetersiz alımı, düzenli alkol ve sigara kullanımı prostat kanserine yakalanma riskini arttırır. Ayrıca yeteri kadar cinsel aktivitesi olmayan ve prostatta boşalma yaşamayan erkeklerde, kanserin daha sık görüldüğü üzerinde durulmuştur. Belirgin kilo fazlalığı da hastalık üzerine olumsuz etkilidir.

DİĞER HABERLER