< Geri

Posalı olmasına rağmen sindirilebilir besinler

Dr. Hüseyin Nazlikul, "Duygusal Beyin: Bağırsak" isimli kitabında posalı olmasına rağmen sindirilebilir besinleri açıkladı...

Beslenme 10.09.2021 - 14:22
nhnakademi.com

Posalı maddeler sindirilemeyen besin parçaları olup, bunların sağlığa yararlı olan çeşitli özellikleri vardır. Ancak bu durum sağlıklı organizma için geçerlidir. Bu nedenle sindirim sistemi ile ilgili herhangi bir hastalığı olan, özellikle iri tahıllı veya çiğ yiyeceklere duyarlı kişiler sınırsızca tüketemez.

Ekmek ve makarna, tam buğday unundan yani kabuğu alınmamış doğal buğdayın öğütülmesiyle elde edilen undan yapılmalıdır. Ayrıca pilav için de kabuklu pirinç kullanmalıdır. Protein, vitamin, mineral ve posa tahılların kabuğunda bulunur. Bu maddeler sağlıklı beslenme için çok önemlidir. Tahıl ürünlerinin kabuğundaki posa, içindeki şekere dönüşen nişastayı hapsederek, kan şekerinin hızlı yükselmesini, dolayısıyla aşırı insülin salgılanmasını önler. Böylece beyaz un ürünlerinde görülen açlık hissi ortadan kalkmış olur.

Eğer posadan zengin besinler şişkinlik veya gaz şikayeti yapıyorsa, kişisel tolerans eşiğini tespit edip hafif ve tolere edilebilen yiyeceklerle başlanması önerilir. 

Soyulmuş domates, enginar, kabak, körpe şalgam ve Çin marulu gibi posadan fakir yiyecekler küçük miktarlarda çiğ olarak da denenebilir.

DİĞER HABERLER