< Geri

Pankreasın önemi ve vücuttaki görevi nelerdir?

Dr. Hüseyin Nazlikul, "Unuttuğum Bedenim" isimli kitabında Pankreasın vücuttaki görevlerini ve pankreastaki rahatsızlık durumlarında oluşabilecek sağlık sorunlarını açıkladı.

Koruyucu Hekimlik 20.12.2021 - 00:52
nhnakademi.com

Pankreas mide ile belkemiği arasında ve karın boşluğunda yer alan önemli bir organdır. Ana besin maddeleri olan karbonhidrat, protein ve yağların sindirimi için gerekli olan pankreas özsuyunu incebağırsağa salgılar.

Sindirim için gerekli olan maddelerden biri de bikarbonattır. Bu madde mide asidini azaltarak sindirim için uygun bir ortam yaratılmasını sağlar.

Pankreasın diğer bir fonksiyonu ise, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesini sağlayan insülin ve glukagon hormonlarını salgılamaktır.

Pankreastaki akut veya kronik rahatsızlık durumunda, işlev yetersizliği söz konusudur. Dolayısıyla sindirim işlevi özel yöntemlerle (enzimler) ve uygun beslenme şekilleriyle desteklenmelidir.

Kronik pankreas iltihabı (pankreatitis) doku zedelenmesiyle başlar ve organ yetersizliğine (Pankreasinsuffizienz) sebep olur. Belirtileri karın ağrısı, uzun süreli rahatsızlıkta gaz oluşması, ishal, yağlı dışkılama ve kilo verme şeklinde gözlemlenir.

DİĞER HABERLER