< Geri

Düzenli cinsel hayatın yararları

Morali düzelten sevişmenin birçok fiziksel yararı da var.

Koruyucu Hekimlik 26.05.2023 - 09:31
nhnakademi.com

Marie Claire dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, daha sık seks yapmak için bir çok neden bulunuyor.

Cinsellik beyinde endorfin üretimini artırır. Bu kimyasal molekül, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verir, tatmin hisleri yaratır.

Keyif maddesi : Endorfin, serotonin ve dopamin coşku yaratır. Beş duyu organı, okşanmakla, yemekle, içkiyle uyarıldığında bu duyular doğrudan beyne ulaşır.

Acıları azaltır : Cinsel tatmin acı eşiğini yükseltir. 

Kasları gevşetir : Okşanmaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılır. Derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınır. Beyinden gelen emirle kaslar gevşer.

Kan dolaşımını artırır : Cinsel uyarılma sırasında kan akışı cinsel organlarda yoğunlaşır, bir miktar da bütün vücuda yayılır. Arterler önce gerilip zevk anında gevşer.

Kalbi çalıştırır : Cinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110-180'e çıkar. Ancak bu etki, seksin sporun yerini dorduracağı anlamına gelmez. Çünkü cinsel ilişki kısa sürelidir.

Daha formda hissettirir : Sevişme sırasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi vardır. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybedilir. Bu yarım saat tenis oynamakla eşdeğerdir.

Adeti düzenler : Düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi korur ve adetin düzenli olmasını sağlar. Düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.

Olumlu düşünmeyi sağlar : Orgazm sonucu serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önleyip olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı sağlar.

Bağırsakları çalıştırır : Cinsel ilişki sırasında karın kaslarının kasılması, derinlere kadar etkisini gösteren bir masaj gibidir. Bunun bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi olur. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER