< Geri

Stres altındaki kişiler daha kısa yaşıyor!

Dr. Hüseyin Nazlikul, "100 Yıl Yaşamak Mümkün - Anti Aging Kılavuzu" kitabında stresin vücudumuz üzerindeki etkilerini anlattı.

Sağlıklı Yaşam 20.10.2021 - 00:05
nhnakademi.com

Stresin hastalığa neden olduğu ve yaşamı kısalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Stres hormonu olan adrenalin kan damarlarındaki ceplere baskı yaptığı için miyokart enfarktüsü (kalp krizi) ve inmeyi tetiklemektedir. Vücudun savunma gücü strese karşı koymaya çalışsa da stres savunma sisteminin de zayıflamasına neden olur. Uzun süre stresli yaşayan kişiler çok daha kolay ve sık hastalanmaktadır.

Stres insanın savunma mekanizmasıdır. İnsan başa çıkamayacağını düşündüğü bir tehditle yüz yüze gelince beyne bazı sinyaller gider. Vücut alarm durumuna geçer. "Kaç ya da savaş" cevabına sebep olur. Kişinin nefes alış verişi hızlanır, vücut ısısı yükselir, kalbi daha hızlı çarpmaya başlar. Bu aslında vücudumuzun bizi tehlikeye hazırlama biçimidir. Evrimsel olarak, vücuttaki bu değişimler tehlike ile başa çıkmamızı kolaylaştırmak içindir.

Aslında her stres ölüme neden olmamaktadır. Çalışkanlık ve başarı isteği miyokart enfarktüsü riskini artırmaz. Sadece düşmanlık, devamlı olarak kavgaya hazırlıklı olma durumu, öfkeli konuşma, durdurulamayan sabırsızlık kalbe zarar vermektedir. Baskı altında olan ya da sürekli birine hoş görünmeye çalışan kişiler de daha kısa yaşarlar. Yoga, meditasyon veya egzersizlerle strese karşı zırh oluşturanların strese karşı korunan kişilerin strese karşı daha dirençli olduğu görülmüştür.

Sanılanın aksine stres her zaman düşmanımız değildir. Araştırmalara göre düşük düzeyde stres motivasyonumuz için gereklidir. Karşımıza çıkan şeyi tehdit olarak görmezsek, onu aşmak için bir çaba da göstermeyiz. Dolayısıyla stresin belirli bir miktarı aslında yararlıdır ve başarıya ulaşmamızı kolaylaştırmaktadır. 

 

DİĞER HABERLER