< Geri

Sorunsuz uyku mümkün mü?

"Uykunun Sihirli Gücü: ve Tehlikeli Ninni Elektrosmog" kitabında uyku problemlerine değinen Dr. Hüseyin Nazlikul, özellikle elektrosmog nedeniyle artan uyku sorunlarını ve sorunsuz uyku için yapılması gerekenleri anlattı.

Sağlıklı Yaşam 01.08.2022 - 00:25
nhnakademi.com

Bazı evlerde elektrostatik alan kaynakları çoktur: Sentetik perde, duvar kağıdı, mobilya ve halı yüzeyleri, monitör, plastik kaplar, sentetik tabanlı ayakkabılar, sentetik kıyafetler ve çocukların sentetik oyuncakları vb. gibi... Ekranlar, tiplerine göre, kapatıldıktan sonra bile oluşan alanı dağıtmak için saatlere hatta günlere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yatak odalarında kesinlikle televizyon ve monitör olmamalıdır.

Ayrıca yapay maddelerin yüklenmesi sonucu spor ve mantar gibi kir partikülleri oluşur. Elektriksel sabit alanlar, hayati değere sahip pozitif ve negatif yüklenmiş hava iyonlarına da zarar verir. Böylece hava iyonizasyonu bozulur ve odanın havası sağlıksız bir hal alır. Uykusuzluk sorununun yatak odasının hijyen olmayışı ve elektrosmog nedeniyle arttığı son yıllarda yapılan pek çok çalışmayla kanıtlanmıştır.

Evlerinde veya işyerlerinde çok fazla sentetik materyal ve eşya bulunduran kişilerde daima baş ağrısı, depresyon, nezle, ter boşalması, astım krizleri ve solunum yolu alerjileri gözlenir. Dolayısıyla doğal materyaller tercih etmek, havanın nemlendirilmesi ve düzenli olarak mekanların havalandırılması çok önemlidir.

DİĞER HABERLER