< Geri

Enzim nedir? Eksikliği nelere sebep olur?

Dr. Hüseyin Nazlıkul, Dr. Tijen Acarkan ile birlikte yazdığı "Güzel, Mutlu ve Sağlıklı: Holistik Beslenmeyi Keşfet" kitabında enzimlerin aslında vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu söyleyerek enzim eksikliğinin sebep olabileceği sağlık sorunlarını anlattı.

Koruyucu Hekimlik 30.06.2022 - 01:05
nhnakademi.com

Bazen tüm sindirim sistemi şikayetleri sadece enzim isimli maddelerin eksikliği kaynaklı olabiliyor. Gaz, hazımsızlık, midede taş yutmuş hissi enzim takviyesi ile ortadan kalkabiliyor. O zaman nedir enzim bir bakalım.

Vücudumuzda her reaksiyon bir kimyasal süreçtir. Canlı hücrelerde bu reaksiyonlar çoğunlukla 20-420C'de gerçekleşir. Oksijen ve besin maddelerinin kullanılır hale gelmesinden atılım ve temizlenme işlemlerine, hormonların salınımından büyüme ve adaptasyon süreçlerine kadar kısacası tüm organ ve sistemlerin görevleri ayrı ayrı reaksiyon zincirlerinden ibarettir. İşte bu kimyasal tepkimelerde bir başlangıç maddesi ve bir de ürün denilen son madde vardır. Ön maddeden ürüne geçiş reaksiyonunda aracı olarak kullanılan, tepkimeyi yönlendiren, hızlandıran ya da yavaşlatan maddelere enzim adı verilir. Enzimler protein yapısında organik maddelerdir.

DİĞER HABERLER