< Geri

Stresi gözünüzde büyütmeyin, onunla baş edebilirsiniz!

Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Detoksu Keşfet" kitabında stresle baş edebilmenin yollarını açıkladı.

Sağlıklı Yaşam 06.07.2022 - 00:45
nhnakademi.com

21. yüzyılın insanına sunulan seçeneklerin sonu yoktur. Kendinizi sürekli bir yarışa hazır halde tutmayın. Çünkü hayatta yarıştan daha güzel şeyler vardır. Bu seçenek bolluğu içinde istediğiniz şeylere ulaşamamışsanız, bunlar sizi strese sokar. Karşımıza çıkan fırsatları değerlendirirken paniğe kapılmadan seçim yapmasını öğrenmek gerekir. 

Kendinizi strese karşı savaşan bir asker gibi düşünün. ani ve hızlı hareketler bu savaşı kazanmanıza engel olacaktır. Karar verme ve harekete geçme aşamasına gelmeden önce sorunlardan biraz uzaklaşmaya çalışın. Bu amaçla örneğin hızlı adımlarla 20-30 dakika kadar yürüyüş yapın. Bu yürüyüş sırasında başka şeyler düşünmeye başladığınızı göreceksiniz. Yürüyüşten döndüğünüz zaman, stresi üzerinizden atmış ve kendinizi büyük ölçüde yenilemiş olacaksınız.

Stresten kurtulmak için dünyanın evrende ne kadar büyük bir hızla döndüğünü hatırlayın. Dünyanın geçirdiği değişimleri düşünmeye çalışın. Yaşanan bu büyük olayların yanında sizin sorununuzun ne kadar önemsiz kaldığını fark edeceksiniz. Sorunlarınızı gözünüzde büyütmediğiniz sürece stres size zarar vermez.

DİĞER HABERLER