< Geri

Patates'in faydaları

Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Detoksu Keşfet" kitabında Patatesin bilinmeyen faydalarını anlattı.

Beslenme 05.05.2022 - 00:11
nhnakademi.com

Patatesin % 20'si karbonhidrattır ve kalori değeri oldukça düşüktür. Bol B vitamini, C vitamini, protein, kalsiyum, demir ve fazla miktarda potasyum içerir. 

Orta boy bir patates günlük C vitamini miktarının 1/3'ünü karşılar. Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsakları, böbrekleri ve kanı temizler ve kabızlığı önler. Kansere karşı korur ve yorgunluğa karşı birebirdir. Posa bakımından zengin olduğundan sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Atropin de içerdiğinden, mide ağrılarında ve yanmalarında faydalıdır. Mide şikayetlerinde çiğ patates suyu tavsiye edilmektedir. Bol miktarda C vitamini ve protein içerir. Patates kalbin iyi çalışması üzerinde etkilidir. Kalsiyumdan zengin olduğu için kalp ve böbrek rahatsızlıklarında iyi bir idrar sökücüdür.

Uzmanlar, besleyici maddelerinin çoğunun, kabuğunun hemen altında veya yakınında olduğu için patatesin, köz veya buharda pişirildikten sonra soyulması gerektiğini vurguluyor. Patatesin mutlaka salata veya soğanla yenmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar yağda kızarmış olarak yenmezse kilo aldırmadığını, şişmanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıda olduğunu belirtiyor. Şeker hastalarının ekmek yerine bol patates yiyebileceğini söyleyen uzmanlar, potasyumun kaybolmaması için patateslerin közde veya çift tabanlı tencerede pişirilmesi gerektiğini kaydediyor. 

 

DİĞER HABERLER