< Geri

Masajın faydaları

Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Detoksu Keşfet" kitabında masajın insan sağlığı üzerinde pek çok yararlı etkileri bulunduğunu açıklayarak şu bilgileri paylaştı.  

Sağlıklı Yaşam 29.12.2021 - 00:03
nhnakademi.com

Masaj, sağlığa ulaşmanın ve sağlıklı kalmanın en kolay yollarından biridir ve hepimiz bunu büyük bir doğallıkla yaparız. Ağrıyan bir omzu ovmak, endişeden kırışmış bir alın üzerinde elimizi gezdirmek hepimizde doğuştan var olan iyileştirici bir güçtür. Baş ağrısı, kas ağrıları ve sızılar, uykusuzluk ve stres tek bir basit araçla dindirilebilir.

Masaj, masaj yapılan insanın sağlığı üzerinde pek çok yararlı etkide bulunur; kan dolaşımını düzenler, kasları gevşetir, sindirime yardımcı olur ve lenf sistemini harekete geçirerek atık maddelerin boşaltımını hızlandırır. Bu etkiler, ilgi ve şefkatin oluşturduğu etkilerle birleştiğinde, günümüzde kullanılan ilaçlarla kıyaslanamayacak kadar olağanüstü ve çabuk bir iyileşme sağlar.

Beş bin yıldır uygulanan masaj, uygulanan tekniğe göre selülitten varise, romatizmadan toplardamar iltihabına kadar pek çok derde devadır.

Masaj, kilo verme programı uygulayan kişilere düzenli olarak yapıldığında, boşalan yağ hücrelerini sıkıştırarak sarkmalara engel olur. Vücuttaki deformasyonu engeller, kasları rahatlatır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Felç, romatizma, kanser vb. hastalıklarda doktor önerisi doğrultusunda yapılan masajlar, hastanın ağrılarını azaltır, beden ve zihin açısından olduğu kadar psikolojik yönden de rahatlamasını sağlar. Masaj yaptıran kişi kendini daha enerjik hisseder. 

Masaj ayrıca günümüz hayat şartlarının ortaya çıkardığı olumsuz etkilerden (stres, yorgunluk vb.) uzaklaşmamızı sağlar, cilde esneklik kazandırır, baş ağrısı (migren gibi) ataklarını azaltır, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. 

DİĞER HABERLER