< Geri

Shiatsu masajı nedir, ne amaçla yapılır?

Dr. Hüseyin Nazlıkul, "Detoksu Keşfet" kitabında Shiatsu masajının nasıl ve ne amaçla uygulandığıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Sağlıklı Yaşam 06.01.2022 - 00:07
nhnakademi.com

Kökeni asırlar öncesine dayanan bir Uzakdoğu iyileşme yöntemi ve masajıdır. Japonca shi=parmak ve atsu=basınç anlamına gelen kelimelerden oluşan Shiatsu, parmak ve avuç içleriyle uygulanan bir masaj tekniğidir.

Eski Çin kökenli olan Shiatsu masajının temeli Doğu felsefesi ve tıbbına dayanır. Doğu felsefesi ve tıbbına göre doğadaki tüm canlılarda yin (dişil enerji) ve yang (erkil enerji) uyumlu bir denge içindedir. Shiatsu, vücutta bulunan yin ve yang enerjilerini harekete geçirerek düzenler, böylece bedende bir enerji dengesi oluşturur ve kişinin sağlığına (doğal haline) kavuşmasına yardımcı olur. Doğu tıbbına göre bedenin kendi içindeki dengesi ile bedenin dış dünyayla olan dengesinin bozulması sadece hastalıklara yol açmakla kalmayıp, kişinin çevresiyle olan sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkiler. Bu tür dengesizlikler iç organlarda bozukluklara ve hastalıklara yol açabileceği gibi, kişinin huzursuz, mutsuz veya depresif olmasına da neden olabilir. Klasik tıptaki geleneksel tedavi yöntemleri, semptomları ortadan kaldırmaya yönelikken, Doğu tıbbında amaç, bedendeki enerji bozukluklarını dengelemek ve böylece hastalık nedenlerini ortadan kaldırmaktır. Doğu felsefesinde hastalıkların, sonucu ne olursa olsun, kesinlikle vücudun yin ve yang uyumsuzluğu sonrası meydana gelen dengesizlikten oluştuğu düşünülür. Shiatsu bu dengesizliği gidermek için uygulanan en önemli yöntemlerden biridir. 

DİĞER HABERLER